Даниел не се пласираше во финалето на Евровизија – еве кои земји влегоа


Македонија нема да биде дел од гламурозното евровизиско финале. И овој пат не успеавме да се пласираме .Гледачите по пат на смс одлучија кои 10 од 16 учесници ќе учествуваат во финалната вечер на Изборот на песна за Евровизија.

Ова се земјите кој ќе ги гледаме во финалетоevrovizija76ujh556555

1.Албанија – I’m Alive sung by Elhaida Dani

2.Србија – Beauty Never Lies sung by Bojana Stamenov

3.Ерменија – Face The Shadow sung by Genealogy

4.Русија – A Million Voices sung by Polina Gagarina

5.Унгарија – Wars For Nothing sung by Boggie

6.Грција – One Last Breath sung by Maria-Elena Kyriakou

7.Белгија – Rhythm Inside sung by Loïc Nottet

8.Романија – De La Capat/ All Over Again sung by Voltaj

9. Естонија – Goodbye To Yesterday sung by Elina Born & Stig Rästa

10. Грузија – Warrior sung by Nina Sublatti

Финалето на Изборот на песна за Евровизија ќе се случува на 23 мај.

Во финалето на Евровизија ќе се натпреваруваат 27 учесници. Вкупниот број на гласови се сумира по следниотв принцип, 50 отсто од оценката се доделува од стручното жири и 50 отсто од гласовите се резултатите од смс гласањето од публиката од цела Европа. Оваа година и Австралија имаше право да гласа.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1