Демон во мантија: Ова е поп кој силувал 13 год девојче, и рекол да молчи па ја благословил


Поп ме силуваше во црква , па дури и се обиде два пати да ме нападне но престана кога во црквата влегоа други деца . Тој беше пијан , ми се закани да не кажам никому , а потоа ми даде благослов. Тој рече дека сум бил паметна девојка и да си ја држам устата затворена …

svestenik-milovan-dokic-1395428567-466245Вака ја започува својата исповед Б.П ( 13 ) од Ковин во Србија за српските медиуми, девојчето и признало на тетка си дека ја силувал селскиот поп Милован Ѓокиќ (56). Целиот случај бил откриен кога  малолетничката се пожали на тетка и , по што нејзиниот старател , баба Регина С и дедо Стојан С , веднаш пријавиле во полицијата. Ѓокиќ е уапсен и по сослушувањето одведен во притвор. Тој ги негирал сите обвинувања.

– Мојата внука и неколку други девојки му помога при чистење на црквата, сите беа членови и пееа во хорот на црквата … На 3 јануари ја повика мојата внука да оди до црквата да му помогне. Ја заклучил вратата , а потоа ја нападнал . Ми иде да ја запалам црквата – изјавува шокиран дедо Стојан С , кој вчера ја доведе внука во Смедерево во обвинителството да даде изјава.

Баба Регина С истата вечер почувствувала дека нешто лошо се случило.
– Таа беше бледа како лист … Јас ја прашав дали е во ред , но не кажа ништо. Одеднаш таа се повлече во себе. Таа беше загрижена и отсутна. Требаше да ми каже, но се плашеше Попот и ‘рекол: “Ниту еден нема да ти верува ” – вели баба Регина.
Девојчето рече дека Милован се обидел да ја силува на 5 и 6 јануари.

svestenik-silovanje-blud-silovao-dete-1395428567-466243– Тој ја нападнал , но среќа деца дошле во црквата и морал да престане. Ја терал орално да го задоволува и и викал дека мора да се опушти. Тој поп учел верско образование – срамота, вели Регина.
– Ми падна сомнително кога на 20 Јануари ја викна да ја води во селото на сечење на славски колач. Обично водат момчиња со себе, не девојчиња. А после дознавме дека ја возел во град. Требало да ја носи на училиште но ја однел во градот и и купувал гардероба. Тогаш ми стана сомнително, вели дедото.

Таа прво не сакала да зборува но на крај и се доверила на тетка си која им пренела на старателите. Веднаш ја однеле на лекар каде  лекарскиот преглед открил дека таа била силувана – вели Стојан С

Тој додаде дека ова е негова втора трагедија во животот.

– Прво ќерката ми почина, а сега дочекав да ми го силуваат внучето и тоа свештено лице. Не можам да се помирам, па тој ми беше во куќата, ми светеше вода… Јас ја почитувам мантијата, но овој поп е грешен. низ плач говори дедо Стојан С

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1