Ден на жалост во Богданци- ова се загинатите во несреќата (ФОТО)


Заврши ДНК анализата за трите жртви во експлозијата во Богданци. Телата на настраданите се предадени на семејствата. Според информациите на Јавното обвинителство, се чекаат и резултатите од обдукцијата кои треба да се готови до крајот на денот или најдоцна до утре.bogdanci-5-_thumb_medium500_319

Денес родното Ѓавато се простува од Златко и Васе Дуеви и нивниот колега и сограѓанин Благоја Делков. Во селото тивко и траорно за последното испраѓање на тројцата соселани, во Богданци е ден на жалост. Граѓаните сеуште под импресии зборуваат за трагичната несреќа, објавува Канал 5.

Јавното обвинителство чека анализи за исправноста на машините во погонот, резултатите од обдукцијата, но и извештај за постоечката документација и почитувањето на безбедноста на мерките за заштита при работа во фабриката Балкан Гасови, каде во четвртокот утрото изби пожар. Дури потоа обвинителството ќе одлучува за натамошниот тек на постапката.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1