Денеска е Духовен вторник – Еве што треба да направите за да бидете среќни цела година


Денес е трет ден од најголемите празници во Македонската православна црвква, Света Тројца или Духови, кој се празнува 50 дена по Велигден и 10 дена по Спасовден.

Празнувањето се продолжува цела недела.

На овој ден подот во храмовите се покрива со трева, покрај ѕидовите се потпираат гранки од липа, а иконите се китат со цвеќе.

На Духови народот плете венец од трева, кој подоцна го носат во своите домови и го оставаат покрај иконите и кандилата, а многу од нив ги носат во своите автомобили или чанти.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1