Девојчето со кибритчињата од Широк Сокак – Мама и тато не работат, собирам пари за лепче


7 годишната С.Р. од Битола на -10 степени со часови седеше на Широк сокак и со детска песна измоли по некој денар од минувачите, пишува Вест.

7e47653f191d2bae23ab941a13528579

“Мама и тато се дома, не работат. Вака ќе соберам пари за лепче за празниците. Ќе има што да јадеме. Песничката ја научив на училиште и многу сакам да ја пеам”, рече премрзнатото девојче. Ги броеше десетденарките додека луѓе носеа торби полни со храна за празниците, малата битолчанка потсети на ликот од Андерсеновата бајка “Девојчето со кибритчињата”.

Цела сторија на Вест.мк

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1