ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 61 пратеник, СДСМ 34 – ГРОМ доби еден пратеник


По обработените податоци на ДИК и направената симулација во новиот парламент ВМРО-ДПМНЕ ќе има 61 пратеник, СДСМ 34, ДУИ 19, ДПА 7, ГРОМ и НДП по еден

Партија Гласови Процент**
1. СДСМ и др. 283.869 24,91%
2. ДПА 66.392 5,83%
3. ДМ 9.260 0,81%
4. ДУИ 153.577 13,48%
5. ВМРО-ДПМНЕ и др. 480.588 42,18%
6. НДП 17.783 1,56%
7. НДМ 1.925 0,17%
8. ГРОМ 31.610 2,77%
9. КПМ 10.566 0,93%
10. ВМРО НП 16.772 1,47%
11. СДПМ 4.700 0,41%
12. ПЕП 21 1.281 0,11%
13. ПДП 385 0,03%
14. ПЕИ 3.194 0,28%

СИМУЛАЦИЈА НА МАНДАТИ СПОРЕД ОБРАБОТЕНИ ПОДАТОЦИ***

Партија Мандати

ВМРО-ДПМНЕ и др.

61

СДСМ и др.

34

ДУИ

19

ДПА

7

ГРОМ

1

НДП

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1