Добил ќотек од „алфите“, а 6 години потоа и отштета од 10.000 евра


Судот за човекови права во Стразбур пресуди 10.000 евра отштета за скопјанецот кој доби полициски ќотек, а куршуми испукани од патрола на МВР завршија во неговиот автомобилот, пред шест години, објави Канал 5.policija alfi

Откако 26-годишниот скопјанец избегнал полициска контрола во центарот на Скопје, по него била пратена потера при што припадници на единицата „алфи“ за да го застанат пукале во неговото возило со автоматско оружје со што го довеле во животна опасност. Момчето тогаш добило пријава и било обвинето.

Ова е прва пресуда на судот во Стразбур за прекумерна употреба на сила на полициските „алфи“.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1