Домашни трикови: Како да ги исчистите дамките на тепихот, намештајот, облеката


Без оглед на тоа дали дамката се појавила на облеката, килимот  и мебелот, најважно е да ја отстраните додека е свежа.

Домашните средства можат да бидат ефикасни како и купените

fleka_1393442591_670x0Флеките од кафе, – можете да ги отстраните со млака вода во која сте савиле и малку сол. Откако ќе ги нанесете оставете така да отстои два часа, па измијте. Ако е флеката и понатаму е видлива, направете мешавина од сирење и алкохол во истите мерки, намокрете крпа вол мешавината и со неа истријте ги тврдокорните флеки од кафе.

Чоколадото е исто така омилена намирница чии што остатоци често можат да се најдат на килимот, крпите или прекривките за креветот. Добрата вест е што чоколадото лесно се отстранува со обичен детергент и ретко остава тешки дамки.

Крвта може да направи трајна штета и затоа треба да се измие веднаш, додека се уште е свежа. Измијте ја со ладна вода, на која што треба да додадете малку сол. Ако дамката од крв веќе се исушила, можете да ја отстраните со долготрајно потопување во ладна вода, во која што сте ставиле детергент.

Дамките од маст и масло можете да ги отстраните со помош на детстката пудра. Напрашете ја ткаенината и оставете да опстои. Откако пудрата ќе ја впие маста, исчеткајте. Ако немате дома вакво нешто, истото можете да го направите со брашно или неколку капки лимон, по кои добро ќе исперете со вода.

Дамките од овошје и зеленчук исчистете ги така што прво ќе ги истриете со сол а потоа накапете лимон. И киселото млеко е добро за отстранување на дамки од овошје. потопете ја ткаенината во млекото и оставете цел ден, потоа исперете на вообичаен начин. Ако е потребно повторете ја постапката

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1