Домашно подготвен дезодоранс – малку пари, а поздрав


Постојат и дезодоранси на комплетно природна база, кои и годат на секоја кожа. Ако сте алергични на споменативе производи или ендноставно ништо од она што го нуди индустријата не ви помага, пробајте ги следниве рецепти за домашно приготвени дезодоранси.

Веќе пишувавме како да подготвите дезодоранс стик –

Лесно, а и ЗДРАВО – направете си сами дезодоранс стик

stik_thumb_medium490_0Чудесна прав

Во посебен сад измешајте сода бикаробна и густин во размер од 1:6. Затворете го садот, убаво протресете го за да ги измешате двете состојки. Потоа со помош на козметичка вата, или козметички апликатор нанесте ја сместата во пределот на пазувите. Повеќе нема да морате да се воздржувате да се доближите до некого или да ја кренете раката.

Спреј-дезодоранс

Наполнете шишенце со механизам за прскање со вода до половината. Измешајте малку сода бикарбона. Додавајте малку по малку сода бикарбона додека не се измеша убаво со водата. Количеството ќе зависи од количеството на вода и големината на шишенцето. Додајте неколку капки есенцијално масло од лаванда и уште еднаш убаво промешајте ги состојките. Вака добиениот дезодоранс слободно испрскајте во пределот на пазувите без да се плакнете. Нежно втријте го спрејот во кожата за дезодорансот полесно да се впие и да се рашири во целата зона.

Теа модерна

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1