Доналд Трамп е третиот отповикан Претседател во американската историја


Преставничкиот дом на американскиот Конгрес гласаше за отповикување на претседателот Доналд Трамп.

Во ова тело каде демократите имаат мнозинство, Трамп е отповикан со 230 гласови, против беа 197.

Ниеден републикинаец не гласаше за отпочнување на процедурата за разрешување на Трамп, единствениот независен законодавец гласаше за отповикување, а двајца демократи против.

Пред Трамп, ваква судбина имаа Бил Клинтон и Ричард Никсон.

Импичментот за претседателот Доналд Трамп е трета ваква одлука во историјата на САД. Пред Трамп, одговорност била побарана од Ендрју Џонсон во 1868 година и Бил Клинтон во 1999, но и двајцата подоцна беа ослободени во Сенатот.

Во 1974 година, Ричард Никсон беше пред гласање за импичмент што сигурно ќе беше усвоено, но тој го избегна поднесувајќи си оставка.

Сега, Трамп се соочува со така нареченото судење во Сенатот, кое треба да се одржи на почетокот на идната година, а каде мнозинството е на страната на републиканците.

Трамп ја повика американската јавност да се моли за него.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1