Е ова е министер – наместо автомобил вози службен точак


 

Министерката задолжена за територијална еднаквост и изградба на станови Сесила Дифло наместо автомобил низ улиците во Париз вози службен велосипед.

Новиот претседател Оланд стега ремен секаде каде може. Ги скрати платите на сите, почнувајќи од себе. Потполно ги укина протокуларните возила на сите државни претпријатија.

Но некои од министрите и самите штедат, како оваа министерка која си се вози со точак. Таа дури вовела и нова служба која е во нејзина надлежност. Службата изнајмува велосипеди за административците, прв корисник е таа. Опозицијата реагираше неумесно – не им се бендисува што новата влада ги критикува за трошењата па пратеник од саркозиевата УМП ја праша министерката со потсмев.

,, какви ви се тоа флеки на панталоните, дали собирате кал по улиците,,

Дрскоста и некултурата на опозиционите пратеници отишла дотаму што кога министерката сакала да му одговори, сите пратеници од опозицијата почналеда свиркаат. .

Ова не е единствена работа која оваа министерка ја направи, а која ги шокира французите. ,, марихуаната е како алкохолот и цигарите, изјави таа неодамна што предизвика бурна реакција од конзервативците.

 

Share Button

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1