Еден од најголемите пријатели на Македонија почина на само 35 години


Германскиот пратеник и висок функционер во партијата на Ангела Меркел денеска почина во Берлин на 35 годишна возраст.

Мицфелдер беше задолжен за надворешна политика во партијата на Меркел и беше еден од петмината највисоко позиционирани политичари и најмлад член на германскиот Бундестаг.Philipp-Missfelder_thumb_medium500_333

Информацијата ја потврдија и од владејчката германска партија ЦДУ. Неофицијалните информации велат дека починал од пулмонарна емболија.

Мицфелдер важеше за голем пријател на Македонија. Едно од неговите последни интервјуа беше за ТВ Сител.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1