Единствена целосно-вечно заледена река во светот (Фото)


Zaledjena-reka-u-pecini-1-500x333

Длабоко под планината Алберта постои пештера која го носи името „Booming Ice Chasam,“ во неа има целосно заледена река. Ледот е кристално прозирен а дебел неколку метри. Спелеолозите кој ја откриле ја опишале како огромен заледен тобоган.

Оваа пештера е позната и по неверојатната акустика и секој збор се претвара во ехо кое трае 10 секудни. Реката е на длабочина од 704 метри

Мештаните ја нарекуваат реката ,,ледена замка,, бидејќи водата што во текот на пролетта ќе се слее во оваа река останува засекогаш заробена во ледот. Овие атрактивни фотографии ги направил Francois-Xavier De Ruydts од Белгија.

Zaledjena-reka-u-pecini-4-500x332

Zaledjena-reka-u-pecini-1-500x333

Zaledjena-reka-u-pecini-2-500x332

Zaledjena-reka-u-pecini-31-500x332

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1