Едвај ја спасиле – Ќе починела од фарба за коса


Динија Расул имала опасна незгода во текот на фарбањето со црвена боја на косата. Неколку часа по фарбањето: очите и лицето почнале да и потекуваат, а набрзо не можела да зборува и диши.
Три години покасно, одлучила повторно да се офарба со друга фарба.За жал, тоа не и помогнало многу: привремено ослепила и морала да биде однесена во болница.zena-1xfgnxf
Таа тогаш открила дека е алергична на пара – фенилендиамин (ППД), производ кој го сочинуваат фарбите за коса.
Денес, младата жена се спротиставува на продавање на овој штетен производ и сака: тој да биде забранет во Велика Британија.zena-2ghmx-20982
Динија повикува на будење на сите жени кои ги користат или планираат да ги користат овие производи.
Затоа, бидете внимателни кога се во прашање потенцијалните алергии од користење на козметички производид по дома!
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1