Епл, Најк и Мајкрософт затаjувале данок – си сокриле 92 милијарди долари


Осумнаесет американски компании не плаќаат даноци. Тие должат фантастични 92 милијарди долари, стои во извештајот на Граѓанската иницијатива за даночна еднаквост во САД.

aPPLe_620x0Според Бизнис стандард овие компании ги зголемувале профитите во даночни оази надвор од САД.

Се шпекулира дека меѓу компаниите – неплаќачи се и технолошкиот гигант Епл, кој избегнал плаќање на неколку милијарди долари. На листата се и Најк, Оракл, Мајкрософт, Дел, Американ Експрес.

Епл претходно ги отфрли ваквите тврдења со образложение дека има отворено 600.000 работни места во САД и во 2012 платиле шест милијарди долари на американското Министерство за финансии.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1