Ерупција на вулкан во Гватемала


33.000 луѓе побегле поради ерупција на вулканот “Фуего” во Гватемала. Сеизмолозите соопштија дека од вулканот висок 3.763 метри се чула серија јаки експлозии, а од него излегол густ облак дим висок три километри.

Шефот на службата за итна евакуација изјавил дека 33.000 луѓе побегле поради страв од активирање на вулканот кој се наоѓа во близина на најпознатата  туристичка атракција, колонијалниот град Антигве, Серхио Кабанас изјавил дека испразнети се околу 17 села кој се во околината на вулканот “Фуего” (Оган)

Иако според сеизмолозите не се очекува ерупција, оваа состојба на потреси и испуштање чад ќе потрае уште најмалку 12 часа.

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1