Еве како да го онеспособите мобилниот ако некој ви го украде!


Ако некој ви го украде мобилниот, на ум треба да имате неколку работи. Првенствено, случајот пријавете го во полиција како би се обиделе да го лоцираат украдениот уред. Освен тоа, тоа што може да го направите сами е да го заклучите уредот целосно, за да не може крадецот да го користи.iphone6666

Прво што треба да знаете е серискиот број на вашиот мобилен. Како би  дознале кој е тој број впишете *#06# и на екранот ќе ви се појави број кој е единствен за вашиот уред.

Овој број чувајте го на сигурно, во случај некој да ви го украде телефонот. Потоа повикајте го вашиот оператор, кажете им го овој број и побарајте негово блокирање. Т

ака блокиран уред ќе биде бескорисен за крадецот, дури и ако ја промени сим картичката. Потоа продолжете да работите на тоа вашиот телефон да се лоцира, како би го добиле назад во најскоро време.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1