Еве кои цигари ќе поскапат


Само поевтините цигари ќе поскапат, додека скапите ќе си останат со иста цена, пишува Утрински весник.

cigareta1Директорот на Тутунскиот конбинат од Прилеп, Александар Дерменџиев за весникот вели дека со новите акцизи ќе се зголемат давачките само за поевтините брендови за кои и се очекувало наслоро да има промени во цената. За скапите цигари, како што пренесува весникот, акцизата останува иста.

„Со измените, акцизата на цигарите, пурите и цигарилосите се предвидува постепено да се зголеми во наредните 10 години пишува Утрински.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1