Еве што Путин му порача на Обама во новогодишната честитка


Денеска Кремљ ја објави честитката која рускиот претседател ја упати на другите шефови на држави и челници на меѓународни организации.

Владимир Путин му порача во новогодишната честитка на претседателот на САД Барак Обама оти Москва се надева на рамноправни билатерални односи.

obama putin

Путин по повод претстојната 70-та годишнина на сојузничката победа во Втората светска војна му порача на Обама оти таа не треба да биде потсетник на „одговорноста на Русија и САД за одржување на мирот и меѓународната стабилност“.

Москва се залага за унапредување на односите, но само доколку постои „рамноправност и заемно почитување“.

На листата на десетина лидери на кои Путин оваа година им испрати новогодишна честитка не е и претседателот на Украина Петро Порошенко.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1