Еве зошто е лустрирана Јадранка Костова


Поранешен новинар од јавниот сервис ги кодошел колегите во периодот од 1993 и 1996, преку изнесување на нивните политички ставови-вака одлучи Комисијата за верификација на фактите. Новинарката Јадранка Костова е меѓу четирите лустрираниkostova lustracija

Претседателот Томе Аџиев вели дека соработката на новинарот со службеното лице на Државна безбедност било во време кога тој бил службено лице, а потоа продолжила и кога станал директор.

„Се обиделе да стапат во контакт со одредено лице, кое било секретар на Иван Михајлов во Рим, па под изговор дека ќе се прави интервју со секретарката, заедно со директорот на Државна безбедност отишле во Рим, да го внесе во обработката на тоа лице“, изјави претседателот Аџиев.

Досието на Костова кое денеска го објави Комисијата за верификација на фактите прочитајте го тука

 

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1