Филипче: Имаме посилен втор бран на вирусот поради непочитување на мерките


Деновиве имаме посилен бран на вирусот како последица олабавување на мерките и на повеќе настани главно семејни собири на кои не е почитуваа мерките за дистанца, миење раце, носење маски на кои редовно апелираме, рече министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција.

Филипче информира дека во земјава е повикан советникот на регионалниот директор на СЗО Европа д-р Фабио Скано кој имал средби со властите и здравствените работници на кои се сумирани ресултатите од преземените мерки и се разговарало за идните мерки против коронавирусот.

– Мора да се придржуваат сите кон превентивните мерки и да не се групираат луѓето за да не овозможиме ширење на вирусот. апелирам граѓаните да држат растојание, да носат маски и да ги мијат рацете – рече Филипче.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1