Филипинците забраниле сајбер секс – казната е затвор и 6000 долари


Луѓето кои живеат на Филипини повеќе немаат право да си пишуваат еротски пораки на интернет ниту пак на веб камерите да разменуваат провокативни фотографии или порно снимки.

 Со образложение дека во оваа земја, порно индустријата земала залет до таа мерка што многу често млади девојчиња биле приморани за некој долар да снимат експлицитна содржина и пред веб камера во реално време да изведуваат стриптиз, мастурбација или да имаат сексуален однос пред своите богати клиенти, владата на Филипини одлучи со закон да забрани секаков вид сексуална комуникација преку интернет.

За сите кои ќе ги прекршат прописите предвидена е казна во висина од 6000 американски долари и затвор од шест месеци.

Но активистите за слобода на интернет ширум светот сериозно се загрижени дека овој закон го крши правото и слободата на изразување.

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1