ФОТО:Голема црвена дамка се појави во морето кај Сплит


Големата црвена дамка во морето кај Сплит предизвика паника кај локалните жители, а се уште се утврдува причината за оваа појава, пренесува МИА

damka splitСпоред првичните извештаи за време на чистењето на котларата во болницата на Крижине, дојде до неконтролирано испуштање на железен оксид, односно корозија, која некако завршила во Трстеничкиот поток, а потоа во морето.

Потоа е утврдено дека нема дефект на канализициската мрежа, што би довело до такво нешто и оти причината за црвената дамка сепак не е болницата.

Нов логичен заклучок е дека станува збор за органски отпад од морето, кој е полесен од морската вода, па поради тоа и допливал до Трстеник, кај Сплит.

damka split

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1