Нема веќе да ставате што сакате: Фeјсбук ги забранува следниве содржини


Оваа друштвена мрежа досега не реагираше на жалбите на корисниците кои барале одредена содржина да биде отстранета, првадајќи се со тоа дека секој има право на слобода на изразување.

Facebook's Influence In Consumer Consumption Of News GrowingКонечно под притисок на пошироката јавност, вклучувајќи го и медиумскиот гигант BBC, Фејсбук се одлучи на нов чекор.

На профилите, корисниците веќе нема да можат да поставуваат непримерни видео снимки – како што е содржина за возрасни и снимки на кои има насилство.

Кружат гласини дека листата на цензурираната содржина со време ќе се прошири.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1