Фото: Големата Неретва пресушила


Oва се драматични фотографии сликани неодамна од реката Неретва. Реката речиси целата е пресушена.

Незапаметена суша ја погоди Херцеговина – од 5 јуни до 5 септември паднало дожд само 20 литри по метар квадратен. Ваквата временска неприлика веќе се чуствува и ќе има големи последици за луѓето, билниот и животинскиот свет.

Oва се драматични фотографии сликани неодамна од реката Неретва. Реката речиси целата е пресушена. Фотографиите се снимени на местото каде Буна се влева во Неретва пишува порталот DalamcijaNews.  Мостот од кој се направени фотографиите минатата година беше речиси уништен од силната вода.

Share Button

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1