Фото: Некој ,,аздисан,, некој во беда – Каде спијат децата во светот


 Каде спијат децата во светот – некој во колиба, некој спие каде што паѓаат бомби, некој на 5 та авенија во Њујорк. Како живеат и за што сонуваат овие деца??

Kaјa има четири години и живее со своите родители во мал стан во Токио. Повеќето станови во Јапонија се многу скапи затоа што земјата има огромна популација.

Собата на ова девојче е сон на секоја девојка. Kaya има триесет фустани и капути, триесет пара чевли, сандали и чизми. Кога сакате да се забавува црта јапонски аниме.


Билал е шест години. Тој е од семејство на арапски Бедуини кои живеат во близина на израелска населба во Вади Абу Хинди. Нивниот дом е всушност колиба од една соба, која самите си ја изградиле.

Во текот на летото, семејството спие надвор, на килим. Семејство е сопственик на петнаесет кози чие млеко е основа на нивната исхрана. Билал не оди на училиште, но помага во чувањето на козите.

Индира живее со своите родители, брат и сестра во близина на Катманду во Непал. Нејзината куќа има една соба со еден кревет и душекот. Индира има седум години и работи во локалниот каменолом уште од три години. Во каменоломот работат уште 150 деца и повеќето ќе го загубат видот, бидејќи немаат заштитни очила. Индира работи пет или шест часа на ден, а потоа и помога на мајка и околу домашните обврски. Таа оди и на училиште кое е одалечено на само триесет минути пешачење. Работата во каменоломот вели не и е мачна, но повеќе би сакала да си игра. Кога ќе пораснам сакам да станам танчерка, вели.

Алис живее со своите родители во Кентаки, САД. Таа е единственото дете во семејството.

Нивната мала, излитена куќа се распаѓа. Сиот профит на родителите е вложен за да се инвестира во растењето на нивната ќерка.

Алис е среќна поради тоа што нејзините родители се вработени бидејќи многу семејства во регионот зависат од социјална помош.

Ahkohxet – осум години дел е од племето кое живее на бреговите на Амазон во Бразил. веруваат дека сонцето и месечината се творци на универзумот.

Нивните куќички се поставени во круг, оставајќи простор во средината за собири и церемонии. Ова племе одгледува своја храна и тоа користејќи само основни алатки.

Тие исто така ловат. Цело племе има еден автомобил што го делат кога треба.

 

Донг има девет години. Тој живее во провинцијата Јунан во југозападна Кина, со нејзините родители и сестра. Собата ја дели со неговите родители и сестра си.

Неговото училиште се наоѓа на дваесетина минути пешачење. Тој сака да пишува и да пее. Сака да биде полицаец, бидејќи сака да ги фати крадците

девет години – бегалец од Либерија, Западна Африка. Неговото име останува тајна за да се заштити неговиот идентитет. Илјадници деца се регрутирани за време на граѓанската војна во Либерија.

Тие станаа војници бидејќи за нив им биле дадени пари на семејството. Ова момче беше сирак и има три браќа. живее во колиба со другите деца војници. Го сака фудбалот и би сакал да стане учител.

Алекс има девет години. Тој живее во Рио де Жанеиро, Бразил. Не оди на училиште туку своето време го троши на просење по градските улици.

Претежно спие надвор на клупа или тротоар. Тој признава дека понекогаш краде за да преживее.

Се уште е во контакт со семејството и некогаш ги посетува, но и тие немаат да му дадат вели подобро се снаоѓал за оброк од нив.

 

Џејми е девет години и живее на Петтата авенија во Њујорк. Сака кога ќе порсне  да биде адвокат како и неговиот татко.

Delaine  – Девет години,  живее со своите родители, помалиот брат и сестра во една голема куќа во Њу Џерси, САД.

Секој од децата имаат свои соби.

Сака да стане модна дизајнерка и да се создаде своја сопствена облека.


Bikram е девет години – сирак. Живее со својата баба, тетка, чичко и два братучеди во планинските области на Непал. Неговите родители починале за време на Граѓанската војна.

Bikram живее во стара куќа која е два часа пешачење од најблискиот пат. Целото семејство спие во магацин за пченка. Без електрична енергија.

Сака да стане доктор.

Tzvika е девет години и живее во Beitar Illit, израелски населба на Западниот Брег. Таму просечно семејство има девет деца, но Tzvika има само една сестра и двајца браќа, со кои имаат една соба.

Сонува да стане рабин.

Тој живее во блок на модерни станови и на училиште од со автомобил – го возат секој ден неговите родители.

Douh живее со родителите во Израелски бегалски камп во Хеброн, на Западниот Брег со нив се и единаесет роднини . Има десет години и дели една спална соба со пет сестри. Сака да биде педијатар. Конфликтот меѓу Палестина и Израел има сериозно влијание врз нејзиниот живот. Нејзиното семејство го напуштило нивното село во 1948 година, кога Израел ја презел земјата, и од тогаш живеат во бегалски кампови. Таа е родена е во бегалски камп и околу неа отсекогаш имало насилство. Нејзиниот брат Мухамед, се самоубил во бомбашки напад во кои уби и 23 цивили во 1996. година.

 

Ryuta е десет години и живее во Токио со неговите родители и помалата сестра.

Тој е шампион меѓу сумо борачи и се натпреварува од седум години. На училиште му се восхитуваат, бидејќи тој никогаш не загубил натпревар.

Сака да биде телевизиски презентер и да има семејство.

Ли им десет години и живее во Пекинг со нејзините родители.

Таа е едно дете, како резултат на политиката на кинеската влада – едно дете во семејство.

Кога ќе порасне да работи во полиција за да ги штити луѓето. А сега страст и е балетот.

Joey живее во Кентаки, САД, со неговите родители и постара сестра.

Има единаесет години.

Редовно оди на лов со неговиот татко. Кога имал седум години првпат убил елен.

Lamine има дванаесет години и живее во едно село во Сенегал, Западна Африка.

Собата ја дели со неколку други ученици од училиштето.

Момчињата работат на фармата во училиштето, а во попладневните часови го проучуваат Куранот.

Сака да биде учител.

Nors живее во Катманду, Непал. Нејзината соба е мала како мобилен, се наоѓа на врвот на куќата каде што таа работи како куќна помошничка.

Има четиринаесет години. Заработи 6,50 $ за еден месец и им испраќа пари на родителите кои ги чуваат нејзините 8 браќа и сестри. Ги гледа двапати годишно.

Во училиштето оди три пати неделно и би сакала кога ќе порасне да стане доктор.

Rhiannon е од Darel, јужна Шкотска.

Има четиринаесет години и живее со родителите и братот.

Тој свири на гитара, тапани и пее.

Има многу проблеми на училиште поради својот изглед. Често е и во канцеларијата на директорот поради експериментите кои ги право со косата. Незнае што сака да биде – можеби би било кул да е во бенд.

Nantio има петнаесет години и член е на Rendille, племе во северна Кенија. Тој има двајца браќа и две сестри.

Живее во куќа која е како шатор во средината има огниште околу кое семејството спие.

Одела во селското училиште неколку години, но одлучиле да престане.

Кана живее во Токио, Јапонија.

Има шеснаесет години и нејзината страст е мода.

се надева дека ќе има својата продавница кога ќе порасне како и своја модна линија. Иако семејството ја тера да биде потрадиционална, нејзе и се допаѓа да експериментира со новите стилови.

Risa е петнаесет години и живее со тринаесет другите жени во чајџилница во Кјото, Јапонија. дели соба со пет други жени. Таа го напушти Токио и семејството пред една година кога видела телевизиското шоу за гејши и посакала да стане една од нив. Гејши се хостеси кои ги забавуват богатите. Risa сега е Maiko, што значи дека го положи тестот и дека и е дозволено да се обучува за гејша. Сега има ново име – Tomoyuki. Таа е најмлад Maiko во Јапонија.

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1