ФОТО: Ова е кошулата во која починал императорот Наполеон!


Неколку лични предмети кои Наполеон Први Бонапарта ги користел во текот на последните денови од својот живот, ќе бидат понудени на аукција во францускиот град Фонтенбло

naopleon
„Франција! Сине! Армијо!“ се последните зборови кои тој ги изговорил на својата смрт, ноќта меѓу 4-5 мај 1821 година, на островот Света Елена, каде е протеран и држен во затвор.

Најголем интерес се очекува за кошулата во која тој починал, а која се уште има траги од неговата пот. Аукциската куќа ја проценува кошулата на 40.000 евра.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1