ФОТО: Ова не е монтажа, туку една од најмонструозните птици (Видео)


“Argentavis magnificens” или  “фантастична сребрена птица” е една од најголемите птици кои некогаш постоеле.

Научниците веруваат дека оваа птица имала распон на крилата од околу 7 метри и била висока околу  1,5 метри.ptica

Инаку овој гигант со неверојатен распон на крила, е изумрен вид кој бил пронајден на три локалитети.

Фосилите од ова џиновско суштество биле пронајдени во централна и северо-западна Аргентина. Овој вид имал премногу силни и големи нозе, кои му овозможувале да чекори со леснотија.ptica1

Истражувањата покажале дека овие птици снесувале едно или две јајца, со тежина од околу 1 килограм секоја година. Умирале во главно поради длабока старост, незгода или болест, бидејќи е јасно дека немале предатори кои би им претставувале закана.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1