ФОТО: Скопје се разбуди со нови споменици – еве кои


Од утринава во Скопје има нови споменици, пренесе порталот Први.мк.

На аголот на Универзитетската Библиотека е поставен споменикот на Пере Тошев, во негова близина е споменикот на Никола Петров Русински. Кај Судска Палата е подигнат споменикот на Андон Лазов Јанев –Ќосето, а се поставува и споменикот на Ѓорѓи Сугарев.sssss1-540x323

Одлуката за поставување на новите споменици беше изгласана од советниците на град Скопје.Како финансиер на спомениците се јавува Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради од Лерин од Скопје – Македонија,кое е доантор на овие споменици.

Од ова здружение дониран е и споменикот на Генаралот Михалјо Апстолски кај клучката Континентал.

spomen91-540x323 spomen-111-540x323 spomen-11-540x323 spoeminici1-540x323

Foto – Први.мк

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1