ФОТО Тој беше првиот геј на ТВ: Погледнете како денес изгледа Стивен од „Династија“


Дури и ако никогаш не сте погледнеле ниту една епизода од „Династија“, фактот дека ликот на Стивен Карингтон во 80-тите години во Америка предизвика навала на хомофобија, доволно зборува. Актерот кој го прифати тој предизвик се вика Ал Корли.sou dianstija 1 profimedia-0147042800_1000x0
Првиот американски телевизиски геј Стивен Карингтон во американската сапуниџа „Династија“ во 80-тите го толкуваа двајца актери. Првиот, кој на публиката и состана во сеќавање е Ал Корли.

Тој серијата ја напушти во 1982 година, наводно незадоволен од тоа што сценаристите во подоцнежните епизоди, поради додворувањето на хомофобата публика, потполно ја ингорирале претходната недвосмислена хомосексуалност на стивен. Ликот тогаш во серијата го презеде актерот Џек Колман.

Од 1989 година Ал Корли е оженет за актерката Џесика Кардинал. Со неа има три деца.
Во текот на 90-тите играл во ТВ филмовите „Hamburger Gift“ и „A Kiss Goodnight“, а од 1994 година продуцирал 16 филмови.

sou dinastija 2 profimedia-0213273365_1000x0

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1