ФОТО: Вака би изгледала Европа доколку сите сепаратисти добијат држава


Европа би изгледала вака ако на секое сепаратистичко движење му се исполни сонот за независност.

Шкотскиот референдум е утре, а проблемот на региони кои сакаат да се отцепат од своите традиционални владеачи надвиснува над целиот континент, пишува Дејли Мејл.separatisti drzava

На мапата ги има познатите сепаратистички движења, како Баскиското национално движење во северна Шпанија и југоисточна Франција, како и помалку познатите (за светот) како Македонците од Пирин и Егеј.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1