ФОТО: Веднаш проверете – го имате ли овој деформитет на малиот прст


Кај илјадници луѓе ширум светот е забележан овој деформитет на малиот прст, а најмногубројни се тинејџерите.

Причината за овој деформитет на малиот прст се мобилните телефони.deformitet-prst

Имено како што појаснуваат лекарите од претерано држење на телефон во рака доаѓа до деформитет на прстите, а најмногу се искривува малиот прст.

Доколку забележите сличен проблем, лекарите советуваат да го намалите користењето на мобилниот телефон бидејќи постојат сериозни индикации дека во иднина овие деформитети ќе предизвикуваат посериозни проблеми.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1