ФОТО: Веднаш реагирајте доколку видите луѓе со црна точка на раката


Кампањата Црна точка (Black dot campaign) започна да се шири на Фејсбук и за само еден ден добила над 6.000 следбеници.

Денес групата ја следат над 5 милиони луѓе.raka crna tocka

По тетоважата „Точка запирка“ која пред неколку месеци беше многу популарна на интернет и покажува дека луѓето преживеале голема мака, се појави оваа нова симболика која има многу итен призвук.

Црната точка нацртана на дланка е повик за помош.

Таа служи луѓето кое преживуваат насилство во семејството да и покажат на околината дека се во опасност, па дури и кога злоставувачот се наоѓа во непосредна близина.

Затоа, ако видите дека некој нацртал точка на дланката најдобро е дискретно да повикате помош.

Kurir.mk

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1