Ганди бил хомосексуалец – Индиската влада дава 1 милион за писмата кои се доказ


Индиската влада ќе ги купи на аукција писмата кои според многумина ќе ја обелоденат врската меѓу Махатма Ганди и еден германски архитект.

Според книгата на добитникот на Пулицер Џозеф Леливелд ганди и Каленбах имале сексуална врска. Оваа книга властите во државата Гуджарат ја забранија токму поради тоа тврдење.

Со обелоденувањето дека постојат писма – преписка меѓу Ганди и архителтот и дека тие ќе се продадат на интерент, индиската влада побрзала да даде понуда.

Преписката помеѓу Ганди и Херман Каленбах се наоѓа на списокот на Сотбиевата аукција во Лондон.

Според агенцијата Pres trast of Indija (Preš Trust) индија им понудила на семејството на Каленбах нешто повеќе од стартната сума која е наведена во каталогот на Сотби – од 775.000 до 1,1 милион долари.

според индиската влада ова е само уште еден дел од огромната колекција илјадници писма и фотографии кој се планира да бидат чувани во националниот архив на Индија.

Tags: , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1