Ќелавоста ќе си замине во историјата – најден лек


Група научници најмени од познатата козметичка компанија “Loreal” откриле соединение кое ги дава сите знаци дека го стопира опаѓањето на косата, пренесуваат француските емдиуми.

Станува збор за соединението “stemoksidin” кој делува така што дирекно ги стимулира матичните клетки да се ревитализираат и на тој начин го спречува губењето на косата.

Се што треба да направат оние кои имаат проблем со ќелавоста е да ја масираат главата со пет насто “stemoksidina” и научниците тврдат во истиот момент веќе се видливи резултатите. Дека можеби се работи навистина за револуционерно откритие говорат и медицинските официјални тестирања, чии резултати досега го потврдуваат тврдењето на овие научници на Лореал.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1