Tag Archives: lek

Масло од канабис – природен лек против рак и помага во ублажување на болките

Иако претставниците на медицината цврсто стојат на својата изјава дека марихуаната е штетна дрога, Канаѓанецот Рик Симпсон го посвети својот живот и кариера за да го докаже спротивното – марихуаната може и да лечи! Откако се излечил себеси со масло од семе од канабис сатива, успешно ги спасил животите на 5.000 пациенти болни од канцер. […]

______________________________________________________________________________________________________

Магдонос – Природен лек за Ешерихија коли и бактерии

Суровиот магдонос е добар во лечење на слабокрвност, односно анемија, и изобилува со огромни количини на витамон Ц што пак ја олеснува апсорпцијата на железо во крвта.

______________________________________________________________________________________________________

„Неопходниот лек“ Тамифлу е немоќен во борбата против грип тврдат експертите

Водечко британско медицинско списание бара од производителот „Roche“ да ги објави сите податоци за Тамифлу, тврдејќи дека не постои доказ оти овој лек може да го спречи заболувањето од вирусот на инфлуенца.

______________________________________________________________________________________________________

Кокосовото масло убива вируси

Проф. Д-р Мери Ениг, експерт со меѓународен углед од подрачјето за липидна хемија направила огромен број на истражувања за кокосово масло. Открила дека ова масло не делува само антивирусно, туку и антибактериски, антипротозоално и антиканцерогено. Неверојатен податок е тоа, а Д-р Ениг цитира и други истражувачки студии кои ги спровеле многубројни угледни научници.

______________________________________________________________________________________________________

Виното како алтернативната медицина – Примена во лекувањето

Поради алкохолот во виното, лекувањето не смее да се применува на деца. Истото важи и при мешањето на вината.

______________________________________________________________________________________________________

Откриено кинеско растение кое за 40 дена го убива ракот

Научниците открија дека не многу познато растение, со навистина бизарно име е неверојатен убиец на ракот. Растението било тестирано на глувците кои имале рак на панкреасот. За само 40 дена немало веќе никакви траги од ракот во овие животни.

______________________________________________________________________________________________________

Откриен мистериозен мед кој ги убива сите бактерии

Австралиски истражувачи биле вчудоневидени по откривањето на лекот – мед кој што се продавал во продавниците како природен лек.

______________________________________________________________________________________________________

РЕВОЛУЦИОНЕРНО ОТКРИТИЕ ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА ХИВ-ВИРУС

Научниците дознале како вирусот-убиец влегува во Т-клетките, се очекува напредок во лекување на болеста Научниците од Универзитетот Џорџ Мејсин во САД, ја откриле причината зошто смртоносниот ХИВ вирус напаѓа одреден тип на Т клетките во човечкиот организам.

______________________________________________________________________________________________________

Ќе имаме лек за рак, неогрaничена енергија и интернет во леќи

Што не чека во иднината? Според физичарот, поборникот на футуризмот Мичио Каку, иднината е розова. Развој, лек за рак, интерент во леќи, исчезнување на многу работни места и слично.

______________________________________________________________________________________________________

Таблета од 1958 нов адут за лечење од рак

Научниците мислат дека лекот “метформин” кој на крајот од педесеттите години на минатиот век се користел за намалување на нивото на шеќер во крвта може да биде клучен за лечење на тешки болести, како што се рак на дојка, дебело цреко и простата.

______________________________________________________________________________________________________

Пивскиот квасец за холестерол, стрес, убавина

Пивскиот квасец е полн со Б витамини, одлично се бори против стресот, го регулира холестеролот и се наоѓа во служба на здравјето и убавината.

______________________________________________________________________________________________________

Која ракија што лечи – Болки во желудникот, грип или настинка, чашка ракија му е мајката!

Природен непријател на сите вируси и бактерии. Лутиот напиток успешно се справува и со болките во мускулите, а честопати се употребува и за дезинфекција на раните.

______________________________________________________________________________________________________

Лореал не смее да рекламира креми како да се лек или семоќни

Американската служба за контрола н храна и лекови ја предупреди познатата козметичка куќа L’Oreal да престане да ги рекламира своите креми за лице како да се лек или пак семоќни.

______________________________________________________________________________________________________

Во науката веруваме! На повидок лек против тумор на мозокот!?

Научниците го пронајдоа биомаркерот наменет за најсмртоносната форма на тумор на мозокот, глиобластома мултиформа.

______________________________________________________________________________________________________

Лекар препишал лек против хомесексуалност – ќе остане без лиценца

Австралиски радиолог доби забрана на лекарската лиценца, препишал лек против хомосексуалност на негов 18 годишен пациент.

______________________________________________________________________________________________________

Мед против мамурлак!

Неверојатно долгата листа на својства на медот сега е проширена. Експерти додаваат дека медот е одличен сојузник во борбата против последиците од вишокот на алкохол!

______________________________________________________________________________________________________

Пајак каснал човек – добил ерекција – сега се испитува отровот од пајакот како лек за импотенција

  Токсинот кој го испушта пајакот од Бразил, Пхонеутрија Нигривентер, е во состојба да се избори со проблемот еректилна дисфункција за 20 минути од влегувањето во организмот.

______________________________________________________________________________________________________

Вирусот ХИВ помага во борбата против ракот

Еден од протеините од ХИВ вирусот, мутиран и придружен во терапијата против рак би можел да ја зголеми делотворноста на оваа терапија, покажале резултатите од истражувањето на група научници од Стразбур, а резултатите од ова истражување биле објавени во списанието „PLoS Genetics“.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1