Лореал не смее да рекламира креми како да се лек или семоќни


Американската служба за контрола н храна и лекови ја предупреди познатата козметичка куќа L’Oreal да престане да ги рекламира своите креми за лице како да се лек или пак семоќни.

Не смее да се користат изрази како ,, ќе ги поттикне вашите гени,, или ,, ги стимулира ќелиите на регенерација,, ,, намалува знаци на стареење,, зошто тоа едноставно не е така – тоа се козметички препарати, а не лекови. Ако пак се лекови.

мораат да имаат дозвола од FDA за производство. Во спротивно се работи за измама на купувачите.
L’Oreal, на својот веб сајт кремата Genifique Repair, која чини $98 ја рекламира дека за една ноќ ги стимулира гените, доколку не ја промени рекламата ризикува ФДА да ги заплени производите и да забрани продажба.

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1