Tag Archives: zabrana

Снимање за време на протести и политички настани во иднина ќе бидe ограниченo

Епл доби патент со кој ќе им овозможи безжично исклучување на камерита на iPhone, ова предизвика стравувања дека таквите техники може да се користи за да се спречи граѓаните да комуницираат едни со други за време на протестите, или настани, како што се политички конвенции и собранието.

______________________________________________________________________________________________________

Откриени документи – се планира забрана за анонимност на интернет

Во иднина на социјалните мрежи и форумите ќе може да се пријавува само со вистински идентитет – ќе треба да верификувате дека вие сте личноста која го отвара профилот.

______________________________________________________________________________________________________

Судот го забрани штрајкот на лекарите – ќе има само 30 мин протест

В понеделник ќе се одржи само предупредувачки штрајк, не генерален. Судот издаде забрана за генералниот штрајк, и тој нема да се оддржи. Синдикатот на лекарите ќе се жали до Апелација.

______________________________________________________________________________________________________

Скандал: Професор им забранил на ученици да се крстат

Синиша Вукадиновиќ, професор по географија на ученици од прва  година кои се прекрстиле бидејќи слушнале црковни sвона им рекол дека треба да се засрамат и дека на неговиот час тоа не смее да им се повтори.

______________________________________________________________________________________________________

Лореал не смее да рекламира креми како да се лек или семоќни

Американската служба за контрола н храна и лекови ја предупреди познатата козметичка куќа L’Oreal да престане да ги рекламира своите креми за лице како да се лек или пак семоќни.

______________________________________________________________________________________________________

Грција им забрани на министрите да вработуваат роднини

Членот на конзервативната партија, Вирон Полидорас, минатиот месец, искористувајќи го тоа што само еден ден бил поставен за претседател на привремениот парламент ја вработил својата ќерка и тоа со постојано вработување.

______________________________________________________________________________________________________

Српски тенисер доби доживотна забрана да игра – местел натрпевар

  Апелациониот суд за спортска арбитража во Берн ја тфрлил жалбата на српскиот тенисер Давид Савиќ и ја потврдил пресудата на меѓународната тенсика федерација која доживотно го суспендира тенисерот поради местење на натрпевари.

______________________________________________________________________________________________________

Зошто Њујорчани не смеат да пијат кока-кола од голема чаша? Затоа што се дебели!

Со почетокот на септември, градоначалникот на Њујорк, Мајкл Блумберг во рестораните за брза храна, кафулињата и кината воведе забрана да се продаваат безалкохолни пијалаци во чаши поголеми од пола литро.

______________________________________________________________________________________________________

Од утре во ЕУ се повлекуваат класичните светилки од 40 вати

Од утре 01.09.2012 година, во Европската Унија започнува постепено повлекување од пазарите на неефикасните класични светилки од 40 вати во согласност со уредбата од 2009 година, а истите ќе се заменат со производи кои штедат енергија.

______________________________________________________________________________________________________

Тасманија ќе забрани сите родени по 2000 да купуваат цигари

Нова ера со генерација непушачи, државата Тасманија размислува да забрани продажба  на цигари за сите родени по 2000 та година.

______________________________________________________________________________________________________

Хомосексуалците нема да можат анонимно да донираат сперма

Поради тоа што има поголема шанса да се носители на ХИВ вирусот, на сексуално активните хомосексуалци во САД, ќе им биде забрането да бидат анонимни донатори на сперма.

______________________________________________________________________________________________________

“еBay“ забрани продажба на напивки за магии, молитви и чудесно лечење

Можеби до сега баравте магична напивка што ќе го натера партнерот или симпатијата да се вљуби во вас? Или пак можеби сакавте магија за да се одмаздите некому, да го истерате демонот? Сето тоа до сега се продаваше на “еBay“, но од септември стартува забрана.

______________________________________________________________________________________________________

Забрана за геј паради во наредните 100 години!

Врховниот суд во Mосква ја потврди забраната за геј парада во руската престолнина која ќе важи во наредните 100 години, која пред повеќе од два месеци ја донесоа градските власти.

______________________________________________________________________________________________________

Во Италија со закон забрането навредување на машкоста!

Италијанскиот суд го прогласи за кривично дело изрекувањето на навреди на сметка на туѓа машкост, а со тоа Италијанците ќе може да го тужат секој оној што ќе ја навреди нивната гордост.

______________________________________________________________________________________________________

Стоп за камиони – нема возење камиони низ град летово

Стартува проектот за забрана за движење на тешки товарни возила низ централното градско подрачје. Ќе има времен режим на сообраќај, камиони над 15 тона во летниот период не смеат да возат низ градот од 9 до 21 часот и тоа од 1 август до 1 септември годинава.

______________________________________________________________________________________________________

Нема веќе ПР агенции за политичари со државни пари во Хрватска – Владата забрани нивно ангажирање

Министерствата, јавните претпријатија и агенции НЕ СМЕАТ да ангажираат ПР агенции и да ги плаќаат од парите на граѓаните – ова стои во одлуката на Владата на Република Хрватска.

______________________________________________________________________________________________________

Нема веќе пушење ни дома – Санта Моника забрани пушење во станови

Градот Санта Моника, близу Лос Анџелес донесе одлука со која се забранува пушење и во домовите. Ова се однесува на сите кои изнајмуваат апартмани или кои се вселуваат во нови.

______________________________________________________________________________________________________

McDonald’s забрани други ресторани да продаваат помфрит на олимпијада

Не е шега. Тоа е право на главниот спонзор на Олимписките игри. Имено, за време на Олимписките игри, во близина на олимписките борилишта, ќе биде забрането служење на едно од најпопуларните англиски јадења, компирчињата, освен во рестораните на генералниот спонзор McDonald’s.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1