Српски тенисер доби доживотна забрана да игра – местел натрпевар


 

Апелациониот суд за спортска арбитража во Берн ја тфрлил жалбата на српскиот тенисер Давид Савиќ и ја потврдил пресудата на меѓународната тенсика федерација која доживотно го суспендира тенисерот поради местење на натрпевари.

Сепак судот ја укинал паричната казна која му беше досудена од 100 000 долари. Савиќ никогаш повеќе нема да може да игра тенис на натпревари. Суспензијата му беше изречена на 1 октомври 2011 година, но во јавноста не се изнесоа детали кој натпревар тенисерот го наместил. Само се изјави дека доказите се несоборливи.

Во моментот на суспенцијата тој бил 659. на ATP листата, а најдобар пласман во кариерата имал во 2009 кога бил 363. играч во светот.

Tags: , , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1