Мед против мамурлак!


Неверојатно долгата листа на својства на медот сега е проширена. Експерти додаваат дека медот е одличен сојузник во борбата против последиците од вишокот на алкохол!

Освен што е незаменлив во козметиката, односно ја храни кожата, ефикасен е антисептик и фантастична замена за шеќер, медот лекува и пијанство.

По само две или три лажички мед неколкуте чашки алкохол се забораваат во еден момент, благодарение на фруктозата, кои ќе го забрза вашиот метаболизам и ќе го “избрка” на алкохол од телото.

Кога ќе почувствувате дека се разблувате,  дека настинка или грипот тропа на вашата врата, имате воспалено грло, мешавина која е направена од сок од еден лимон и неколку лажички мед ќе ве спаси и ќе ја пресече инфекцијата.

кога немате крем за лице (или било кој дел од телото каде што ќе забележите дека вашата кожа е сува), ставете мед и по триесет минути исплакнете.

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1