Ги тужи „Најк“ и бара оштета – на нив се вади што претепал човек – не навеле дека патиките се опасни


Сиџорџо Кларди, 26 годишен макро од Портланд, одлучи да ја тужи компанијата „Најк“, затоа што на Аир Џордан патиките не ставиле предупредување, дека можат да се користат како опасно оружје.

najk tuzbaТој од компанијата бара оштета од 100 милиони долари, затоа што компанијата во еден дел е крива за бруталниот напад кој го направил

Имено макрото, пред две години, во еден хотел, со своите патики го изгазил муштеријата која одбила да плати една од неговите проститутки.

Кларди во 2013 година е прогласен за виновен, а жртвата морала да оди на пластична операција.

Тој тврди дека секој потенцијален опасен производ мора да има предупредување, а не бил свесен колку се опасни патиките кои ги носел.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1