Гласале птици, жена на породување, инфаркт, лажење – како мина гласањето во САД


 

16:57 Голем број на гласачи дошле до избирачките места облечени како “Биг Бирд” од  Sesame Street

03:45: Еден гласач од Мичиген кои доби инфаркт за време на гласањето бил спасен од медицинската сестра Ty Хјустон. 45-годишната Хјустон вели дека првите зборови на човекот по освестувањето биле “гласав ли ?”

03:01:  Галиција Мелоун. 21-годишна прв пат гласала на овие избори. Отишла да гласа попат до болница бидејќи добила труднички болки, сепак пред да оди во болница прво свратила да гласа.

13:45: NBC потврди дека електронската гласачка машина во Пенсилванија е повлечена откако променила глас – наместо даден глас за Обама го променила во глас за Ромни.

01:20: Се проценува дека 50 милиони квалификувани Американци не гласале.

12:25: некои американци треба да размислат пред да го објават пополнетото гласачко ливче на Facebook, Flickr, или Instagram. Propublica информира дека некои држави имаат закони со кои се забранува покажување на гласачките ливчиња. Кршење на правилото може да резултира во тоа што гласот да биде прогласен за неважечки

02:40: Пол Рајан и Мит Ромни отидоа на ручек во Wendy во едно предградие на Кливленд

12:18: Во Вашингтон, постојат извештаи дека на некои гласачки места имало толку долги редици што луѓето се откажувале од гласање.

11:40: во Pinellas Каунти во Флорида им се јавувале на гласачите од спротивниот табор и им велеле дека немора да гласаат денес туку можат до утре дека е продолжено времето.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1