Голи гради на сите страни – и тортата на Вест е топлес (Фото)


968770_10201713336905326_158436274_n

Откако новинарките на Вест се „разголеа“ за да ја подигнат свеста кај жените за борба со ракот на дојката – и роденденската торта на Вест е топлес.

Инаку вест својот роденден го прославува во знако т на борбата против ракот – борба посветена и инспирирана од прерано згаснатиот живот на нивна колешка новинарка – која ја изгуби битката со ракот.

,, Во август 2005, еден месец по нашиот петти роденден, почина Вера Аџи­го­го­ва, една од основачите на “Вест”.

Верче, која почина по скоро 3-го­диш­на битка со ракот на дојка, беше наша голема инспирација како но­ви­нар­ка и уредничка со големо искуство, но и според тоа како храб­ро живееше со болеста, пишува Вест.

За многумина од нас, смртта на Верче беше прво соочување со ракот на дој­ка, директен судир со фактот дека тоа не само што е тешка болест ту­ку и не е нешто што може да му се случи само на некој друг. Нап­ро­тив, може да му се случи секому од нас.

vest

Тоа искуство нe научи дека само навремена и точна информација за тоа што е рак на дојка, на матка и на јајници и што може секој од нас да сто­ри за рано откривање, може да го разбие баучот за болеста и да спа­си животи.

Веруваме де­ка многу помогнавме ракот да стане тема за која мора постојано да се зборува многу гласно, а не да се молчи, Пишува Вест

Фото: Еве ги новинарките кои се сликаа разголени – смртта на колешка ги натера на борба против ракот

968770_10201713336905326_158436274_n

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1