Грците се прават слепи за да земаат социјална помош


greeceСпоред податоците од грчкиот Завод за здравствено осигурување, две третини од примателите на социјална помош за слепи лица на грчките острови Калимнос, Лерос, Астипалеа, Патмос и Липси лажеле дека се слепи.

Во соопштението од Заводот стои дека биле испитани 152 случаи на приматели на таков вид помош и дека е откриено оти околу 100 од нив, односно речиси 66 отсто не се слепи.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1