Хан:Не е важно дали сите ќе учествуваат на изборите, важен е квалитетот на изборите


Не е важно дали сите ќе учествуваат на изборите, важен е квалитетот на изборниот процес, изјави Евокомесарот Јоханес Хан за бугарски Капитал, осврнувајќи се на политичката криза во Македонија. Посочува дека е убаво да се има национален консензус, но  треба се прифати дека тоа може да биде и недостижно.han333

ОБСЕ е подотвена да и помогне на ДИК и да испратат 24 набљудувачи на изборниот процес.

Хан во изјавата за бугарскиот весник ,, Капитал,, се осврнува и на проблемот со името. Ако има позитивен резултат во изборниот процес, очекувам дека државите не ЕУ ќе работата проактивно за решавање на проблемот со името, вели Хан.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1