И Путин потпиша – американците не смеат веќе да посвојуваат руски деца


slike_svet_6_vladimir_putin1_939301746

Рускиот претседател Владимир Путин денеска го потпиша Законот со кој им се забранува на американските државјани да посвојуваат деца од Русија.

Законот по потпишувањето од страна на Путин ќе стапи во сила на 1 јануари.
Во Русија Законот е донесен откако американскиот Конгрес усвои закон со кој се санкционираат руските владини претставници кои се вмешани во смртта на адвокатот Сергеј Магнитски.
Во моментот има 52 процедури за посвојување на руски деца од американски државјани.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1