Идат накај нас: Еве ги раните кои ги прави стршленот-убиец кој ни е пред прагот (Видео/Фото)


Џиновскиот црн стршлен, кој на почетокот од оваа година во Кина усмрти повеќе од 49 и ранија околу 1600 луѓе од кои најмалку 37 од нив се наоѓаат во критична и тешка состојба и се во болница. Веќе се одомаќини во Франција, од каде им се заканува и на останатите европски земји, а неодамна бил откриен и во Словенија!
385643_strs-01_fСмртоносните азиски стршлени се сериозна закана за Европа. Во Франција, се забележани шест мртви, како резултат на нападот на роеви стршлени, известува Индипендент. Опасен е и за луѓето, и тоа не само за оние кои се алергични на убод од инсекти.Нивниот отров може да предизвика алергиски реакции, откажување на разни органи и смрт.
Карактеристично за нив е што колку повеќе трчате, толку повеќе ве бркаат.Некои од нападнатите велат дека стршлените ги бркале и по 200 метри.
Оние кои преживеаја имаат застрашувачки рани – кратери кои изгледаат како рани од куршуми.
strshlen2

Инсектот кој може да порасне и до осум сантиметри во должина се двапати поголеми од обичните стршлени и претставуваат голема опасност. Нивното присуство во Франција за прв пат било забележано во 2004-та година, а од тогаш брзо се размножиле имајќи во предив дека немаат многу природни непријатели.

385644_strs-02_fКолку е опасно да им се најдете на пат најдобро покажуваат овие фотографии. Инаку азискиот стршлен лета со брзина до 60 километри на час, а пчелите не ги напаѓа само при лет туку ја напаѓа и нивната кошница.Азискиот стршлен  е сличен на европскиот, но е значително поголем- расте до 5 см.

Тие имаат широка глава и портокалово осило долго 6 мм , кое може постојано да инјектира големи количини на моќен отров.

Поголемиот број смртни случаи во Кина бил поради алергии на на силниот отров на стршлените.

Азиски стршлен се појавил во Словенија: Убива пчели но и луѓе
Европа во паника – Џиновски стршлени убиле 6 луѓе во Франција

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1