Идеја за саботна прекрасна цвет погача (фото)


Изгледа прекрасно, а не е ниту компицирана за правење. Еве идеја како да вашата маса за време на саботниот ручек изгледа поубаво со оваа вкусна и на лик прекрасна погача цвет.

 

Цвет погача
Состојки:
-500 г брашно
-1 Сув квасец (7г)
-Половина кафена лажичка шеќер
-1 Лажичка сол
-60 мл масло
-1 Јајце
– 125 мл млеко
-Околу 70 г маргарин
Останато:
Јајце-жолчка или цело јајце
И бел и црн сусам, мак, за попрскување

Подготовка:
Состојките треба да бидат на собна температура.
Во сад, се меша заедно брашното, сув квасец, шеќер, сол, масло, јајца и млеко и месете го тестото (доколку е потребно, додадете повеќе млеко, тестото треба да биде мазно). Покријте го со влажна крпа и оставете го на топло, околу половина час да го нарасне.

Стопете го маргаринот (бидете сигурни да остане светол!), Дозволете да се излади малку, но мора да остане течен.

Во округла тава (околу 28 см во дијаметар) премачкајте со маргаринот и посипете брашно. тестото се сече хоризонтално во три дела: еден мал и две подеднакво големи. малиот дел се стават настрана: на крајот тоа ќе се стави во средината  (тестото што не го користите да се покрие со крпа да не се суши).

Една од двете големи парчиња тесто поделете ја во пет еднакви парчиња. Четири парчиња измесете вл тенок круг (околу 5 мм дебелина).

Со остар нож, сечете го најголемиот круг кои сте го ставиле во тавата, на осум делови – и превиткувајте како на фотографијата. Последното парче тесто ставете го во средина и исечете на неколку делови. премачкајте со јајце и маргарина.

покријте го со крпа и оставете го да отстои додека рерната се загрева на 200 степени – печете околу 10 мин. Потоа покријте со фолија и се пече на 180 степени околу 15 минути. Потоа отстранете ја фолијата и пак печете неколку минути за да го добиете заруменета боја.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1