Има ли пилот во авионот? Половина признале дека спијат за време на летот


Британско истражување дошло до фрапантно откритие – 40 насто од пилотите спиеле за време на летовите. Во анкетата учествувале 6.000 пилоти од 8 земји кои од 43 до 54 насто признало дека некогаш ,,ненамерно,, задремуваат за време на летот, третина пак признале дека кога се разбудиле виделе дека и копилотот дреме во исто време.

Истражувањето е наречено ,,Барометар на уморот,, и го спровело Европското Кокпит здружение (ECA). Три од 5 пилоти од Шведска, Норвешка и Данса признале дека поради умор им се си 80 насто од нив рекле дека не пријавуваат дека се уморни за да не би биле казнети.

ECA вели дека ова истражување покажало дека уморот кај пилотите е потенцијален убиец и недоволно истражен феномен во Европа.

Според новите правила, по кои након 22 часа будност и 11 часа лет пилотите мора да одмараат. Израчунато е и времето на чекање и патот до аеродромот. А од здружението предупредуваат дека уморот при 22 часа будност е исто како да сте пијани.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1