Има сведоци за падот на авионот на Трајковски – ама џабе, нивните искази нема да се дел од истрагата


По речиси девет години од падот на кингерот, босанските медиуми успеваат да дојдат до сведоци кои тврдат дека претседателскиот авион бил пронајден половина час по падот, јавува Сител.

 Дека имало нешто сомнително за радио телевизја српска потврдуваат и вработени во босанската цивилна заштита кои идното утро стигнале на Ротимље. Јовица Балиќ од цивилната заштита на БиХ, кој беше и дел од спасувачката екипа, вели дека

-Утрото кога стигнавме со нашите возила, една единица на СФОР беше со пушките на готовс. Зошто моравме да чекаме 24 часа, зошто одма не не’ пуштија горе и зошто имаше потегнување со пушки утре изутрина кога стигнавме, вели Јовица Балиќ од Цивилната заштита на Република Српска.

-Околу девет часот јас видов два воени џипа кои отидоа горе. Тоа беше изутрина, еден час по падот, вели Суад Пелиќ од Ротимље.

Еден час по падот два џипа веќе беа на местото на несреќата“, изјавува за Печат Суад Пелиќ од Ротимље.

И Фатима Шафро од Ротимље потврдува дека бели џипови биле на местото на настанот само неколку часа по несреќата. „Некоја бела полиција“, пренесува МКД.МК.

ништо од ова нема да биде земено во предвид при новата истрага. Се што ќе се истражува ќе биде поврзано со анализте од извештајот доставен од македонската комисија која четири години бараше нови информации кои би можеле да го променат резултатот на истрагата, јавува Сител.

http://www.rtrs.tv/av/pusti.php?id=22611

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1